B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Aktywność fizyczna - jak nie dopuścić do kontuzji i w jaki sposób leczyć ewentualne problemy zdrowotne?

Posted on 04/08/2022 8:04am

Twierdzi się, że sport to zdrowie. Oczywiście, jest to prawdziwe przekonanie, jako że regularne uprawianie sportu pozwala na osiągnięcie doskonałej kondycji oraz zrzucenie zbędnych kilogramów, o ile takie się posiada. Trzeba jednak pamiętać, że sport niesie ze sobą też ryzyko kontuzji, w szczególności jeśli ćwiczenia wykonuje się nieprawidłowo bądź ciało jest przetrenowane. Jak w takim razie nie dopuścić do kontuzji? Co zrobić, gdy kontuzja już się pojawiła?


bieganie
Author: Peter Mooney
Source: http://www.flickr.com
Niezbędne jest przygotowanie bezpiecznego planu treningowego. Bez względu na to, jakie wyniki chce się uzyskać oraz jak bardzo zapalonym sportowcem się jest, należy uwzględnić w nim czas na odpoczynek, jako że mięśnie każdej osoby wymagają regeneracji. Ponadto, konieczna jest porządna rozgrzewka i stretching mięśni. Ma to istotne zastosowanie jeśli chodzi o kontuzje biegaczy.

Wiele osób bowiem od razu zaczyna biec, podczas kiedy stretching przed i po treningu to zdecydowana podstawa. Każdy z pewnością pamięta lekcje wychowania fizycznego w szkole oraz wykonywane wówczas ćwiczenia. Można je powtórzyć. Rozgrzewka powinna być przeprowadzona bardzo dokładnie. Zaniedbania w tej kwestii dosyć często powodują poważne kontuzje sportowe, które nie tylko mogą na długi czas wyeliminować możliwość trenowania, ale również oddziaływać na późniejszą sprawność. Co jednak zrobić, jeżeli mimo starań do kontuzji jednak doszło? Co najważniejsze, absolutnie nie należy kontynuować treningu. Jest to nadzwyczaj niebezpieczne. Ćwiczenia muszą zostać natychmiast przerwane, a kontuzjowana osoba potrzebuje odpoczynku.


bieganie
Author: ASICS
Source: ASICS
Ten sposób postępowania jest jednak pomocny w przypadku niewielkich kontuzji, które przejdą po zastosowaniu dostępnych w aptekach medykamentów. Jednak, jeżeli kontuzja jest wyjątkowo bolesna lub mimo odpoczynku dolegliwości ciągle nie znikają, należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej specjalizującego się w medycynie sportowej. Lekarz (lekarz garwolin) sprawdzi miejsce kontuzji, przeprowadzi odpowiednie badania i zaordynuje leczenie. Czasami konieczna jest rehabilitacja. Medycyna sportowa wrocław stoi na bardzo wysokim poziomie, tym samym dobrze jest ufać lekarzom i stosować się do ich poleceń. Leczenie pozwoli na sprawne odzyskanie całkowitej sprawności.

Tags: sport, trening, lekarz, kontuzja