B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Co to jest sztanga olimpijska, jakie posiada parametry i jakie istnieją jej rodzaje?

Posted on 18/09/2020 8:11am

Czy chciałbyś chociaż częściowo poczuć się jak olimpijczyk? Uprawiać ruch podobnie jak olimpijczycy po to, aby zdołać nie wyłącznie cieszyć się doskonałym zdrowiem, lecz i świetną figurą? Jednak jak to zdobyć? Co trzeba wykonać?


Okazuje się, iż zaczątki mogą być łatwiejsze niż myślisz.
Mógłbyś np. zacząć ćwiczyć używając urządzenia sportowego o nazwie sztanga olimpijska. Co to jest tego typu sztanga? Jest to chwytak, jaki notabene ma potoczną nazwę gryf, jaki na dwóch końcach posiada nałożone obciążniki. Posiadają one kształt okręgu z otworem, jaki nakłada się na chwytak. Każda sztanga posiada ciężarki, które można na siebie dodawać lub zdejmować po to, żeby jak najbardziej dokładnie dopasować ciężar kompletnej sztangi. Wspomniany gryf, zatem drążek, może posiadać naturalnie różną długość, jednak zwykła sztanga olimpijska w wersji męskiej, gdyż istnieje podział ze względu na płeć, posiada rozciągłość 2,20 m i ciężar 20 kg. W wersji kobiecej tego typu sztanga ma gryf o długości 2 metrów i wagę 15 kg.


sztanga olimpijska
Author: Sharon & Nikki McCutcheon
Source: http://www.flickr.com


Warto także wspomnieć, iż sztanga wspólnie z zaciskami waży 25 kilogramów w odmianie dla mężczyzn oraz dwadzieścia kg w wersji kobiecej. Najpopularniejszymi konkurencjami sportowymi, w jakich wykorzystywana jest sztanga olimpijska jest tzw. trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów oraz atletyka.
Czy wiesz, że na początku swojej kariery Arnold Schwarzenegger trenował właśnie gimnastykę sportową za sprawą sztangi? Później, jak powszechnie wiadomo był między innymi Conanem oraz gubernatorem słonecznej Kalifornii. A osiągnął to wszystko między innymi dzięki temu sprzętowi sportowemu jak sztanga.

Tags: sportowiec, sportowcy, trening, koń, pomoc