B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Czy jesień jest faktycznie tak depresyjna? Czy w okresie jesieni pozostaje nam tylko melancholia i nuda?

Posted on 05/08/2022 8:12am

Jesień to aura, która większości osób przywodzi na myśl negatywne myśli. Najwięksi pesymiści twierdzą, iż kojarzy się ona z umieraniem. Podczas gdy jest to pora roku jak każda inna, która następuje cyklicznie oraz niesie ze sobą plusy i minusy.

Jesień kojarzy nam się z chłodem oraz smutnym stanem, jak depresja jesienna. W rzeczywistości jednak pogoda w tym okresie jest często dobra. Bywają takie miesiące z niewielką ilością opadów oraz spora ilością słońca. Sporo osób nie lubi jesieni, gdyż uważa, że trzeba wtedy siedzieć w domu i się nudzić. Wcale natomiast tak może nie być. Na dwór w każdym czasie można pójść, trzeba tylko się odpowiednio ubrać. Takie przechadzki czy wycieczki rowerowe okazują się ogromnie przyjemne.

depresja
Author: Holly Lay
Source: http://www.flickr.com
Jesień jest kojarzona także z infekcjami, lecz temu także można zapobiegać hartując nasz organizm i poprawiając dietę. Długie jesienne wieczory w domu można spędzać w miły sposób (). To właśnie teraz mamy czas na długo odkładaną lekturę, możemy posłuchać muzyki, pooglądać film, pograć w planszówkę lub zająć się rękodziełem. W taki długi jesienny wieczór możemy sprosić do nas znajomych i miło spędzić czas przy kubku gorącej czekolady czy winie. Gdy czasu do dyspozycji mamy sporo można też coś wspólnie upichcić. Takie wieczory miło spędza się również w samotności. Można wtedy trochę zwolnić oraz pomyśleć nad swoim życiem, ustalić plany na przyszłość.

Natomiast, mimo tego, iż jesień da się miło zaplanować i nie jest to takanajgorsza pora roku, jak ludzie myślą, to faktycznie czasami nie da się wtedy normalnie funkcjonować. Rzeczywiście jesteśmy wtedy smutni, mamy obniżony nastrój i w ogóle wszystko nie jest tak, jak być powinno. Wtedy są różne sposoby, jak polepszyć nastrój. Dobrze sprawia się terapia(zobacz psycholog opole światłem, czyli uleczanie światłem. Działa ono stymulująco i odbudowując na komórki, polepsza układ odpornościowy oraz przeciwdziała stanom zapalnym.
depresja
Author: 55Laney69
Source: http://www.flickr.com
Powoduje szybsze gojenie ran, odleżyn, pomaga przy objawach trądziku zwyczajnego, uspokaja i czasem koi ból. Do terapii przy tzw. depresji sezonowych wykorzystuje się lampy fluoroscencyjne, które wytwarzają światło podobne do naturalnego (). Podczas 2-3-godzinnej terapii w promieniach tego typu lampy można robić wszystko, co nie wymaga od nas większego ruchu oraz konieczności przemieszczania się na duże odległości.

Tags: światło, depresja, Leczenie