B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Czy prowadzenie własnej punktu aptecznego to korzystny interes?

Posted on 14/04/2019 5:07am

W naszym kraju jeszcze kilka lat temu rynek aptekarski zdawał się być taką branżą, której żadne zastoje nie grożą. Warto tutaj zauważyć, że aktualnie wyróżnia nas największy w całej Europie wskaźnik ilości aptek na jednego mieszkańca, co jest główną przyczyną tego, że nawet apteki z długoletnim stażem i grupą stałych klientów mają kłopoty z utrzymaniem się na rynku. Bez dużej przesady można powiedzieć, że obecnie praktycznie na każdej ulicy mieści się jakaś apteka, sytuacji nie polepsza również to, że apteki dysponują niewielkimi możliwościami przyciągania klientów (nie mogą już oferować programów lojalnościowych czy powiadamiać o specjalnych promocjach na leki sprzedawane bez recepty).

apteka1
Nie można jednak przechylać szali na niekorzyść właścicieli aptek – mimo spadających obrotów wiele z nich ma się całkiem dobrze (Polacy są jednym z przodujących narodów, jeśli chodzi o ilość wykupowanych medykamentów), natomiast eksperci przewidują, że rynek ten w dalszym ciągu będzie dochodowy, jednak utrzymają się na nim jedynie najlepsi gracze. Taka perspektywa sprawia, że najbardziej zyskownym rozwiązaniem dla tego, kto chce prowadzić aptekę, będzie nie działalność autonomiczna, ale franczyzowa, w której funkcjonujemy pod znaną marką za cenę odsetek od obrotu.

Dla osób, które w ogóle nie orientują się w kwestii, które firmy franczyzowe są najatrakcyjniejsze, pierwszym krokiem powinno być wpisanie w internecie rezultatów dla hasła: franczyza apteki – z pewnością okaże się po tym, że znamy przynajmniej parę aptek wśród tych, które się pojawiły. Nim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, powinniśmy znać przynajmniej kilka plusów takiego rozwiązania: do najważniejszych oczywiście zalicza się cena leków oraz suplementów (duże sieci mają korzystne upusty), praca pod znaną marką (co zawsze przyciąga najwięcej klientów) czy sposobność uczestniczeniach w profesjonalnych szkoleniach, które zdecydowanie są dużym pożytkiem dla pracowników apteki.Franczyza jest tonowym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które planują zacząć swoją działalność – większość sieci oferuje korzystne upusty dla istniejących już aptek, które chciałyby zacząć pracować pod znaną marką.