B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Dobrodziejstwa płynące z kontaktu z wierzchowcami

Posted on 03/12/2021 7:37am

Podstawową zaletą jeździectwa jest sposobność przestawania z ładnymi i eleganckimi zwierzakami, jakimi bez zaprzeczania są wierzchowce. Ich dobroczynny wpływ na człowieka jest bezdyskusyjnym faktem.


Korzyści płynących z kontaktu z wierzchowcami jest mnóstwo.


rower - odbitka
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com


kadr - buty
Author: bobbi vie
Source: http://www.flickr.com


Oprócz wpływania na sferę fizyczną człowieka, stymulacja bez mała wszystkich mięśnie sylwetki, modelowanie prostej postawy, usprawnienie wydolności serca i ogólnej kondycji, a również obniżanie ciśnienia i napięć związanych napięciem, jazda konna wpływa także na sferę mentalną. Wzmaga pewność siebie, polepsza odpowiedzialność, poprawia umiejętności współpracowania w grupie i obowiązkowość.


Jazda konna nauka na początku może wydawać się uciążliwa. Natomiast jeśli nauczymy się podstawowych reguł jazdy konnej, bardzo szybko będziemy odczuwać wielką radość z przestawania z tym zwierzakiem. Nabędziemy umiejętność budzenia ufności u konia. Jazda w terenie, pokonywanie normalnych kłopotów, cwał po rżyskach to jedynie niektóre z doznań, jakich zdołamy zaznać. Jeżeli mamy swojego wierzchowca, bądź ujeżdżamy stale tego samego konika, po pewnym czasie wyczujemy harmonię rodzącą się pomiędzy koniem a jeźdźcem.


Hipoterapia, czyli forma rehabilitacji psychoruchowej, do jakiej wykorzystuje się konie, jest używana przy leczeniu między innymi mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, defektów sylwetki, opóźnień psychoruchowych, lub cukrzycy.
Przebywanie z wierzchowcami ma również korzystny wpływ na psychikę człowieka. Jazda na koniu (kliknij w link) to nie tylko sama przyjemność i satysfakcja płynąca z korzystnej współpracy, przy okazji zabawa ze zwierzakiem.

Tags: ruch, dzieci, stawy, mięśnie, budowa