B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

garnek do powideł i dżemów wybrać?

Posted on 05/08/2022 8:15am

Gdy w sadach oraz ogrodach pojawi się mnóstwo owoców można mieć problem, co z nimi robić. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie powideł i różnego typu przetworów. W ten sposób można cieszyć się smakiem owoców o każdej porze roku.


Kiedyś nasze babcie przygotowywały śliwkowe powidła w specjalnych naczyniach.


Konieczny wręcz był zrobiony z miedzi garnek do powideł, jaki dawał pewność, że przetwory nie popsują się.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Przejdź więc do następnego artykułu i czytaj psychoterapia rodzinna opole dużo o interesujących Cię zagadnieniach.

Procedura wytwarzania powideł trwała kilka dni. Owoce smażono na małym ogniu (bez cukru), a niekiedy wypiekano je w piecu. Na początek jednak należało śliwki umyć oraz pozbawić pestek. Żeby powidła były pyszne i mogły stać w piwnicy, konieczne było skorzystanie z żeliwnego naczynia. Powidła pieczono przez 2-3 godziny, pozostawiało do ostygnięcia i powtarzano proces.


dziecko
Author: Travis Swan
Source: http://www.flickr.com
Jak obecnie można sobie poradzić, jeżeli nie mamy tego typu miedzianego naczynia? Tak naprawdę nie ma w tym nic kłopotliwego. Powidła mogą wyjść pyszne nawet wtedy, gdy nie mamy takich udogodnień, jak miedziany garnek do powideł. Świetnie sprawdzi się również duży garnek z emalii. Nie dopuści do przypalenia śliwek i uszkodzenia naczynia. Idealnie przydaje się zarówno do zapiekania, jak również gotowania na gazie. Można by sięgnąć po garnek ze stali – stalowe emaliowane lub też nierdzewne, które posiada kilkuwarstwowe dno. Powinno się pamiętać, aby dokładnie badać spód – niekiedy sklepy mają w ofercie jedynie modele z cienkim dnem, które nie są dobre do wyrabiania powideł. Wbrew pozorom, nie jest to taki duży wydatek – dzisiaj taki naczynie można zakupić za nieco ponad 100 zł. Więcej na temat: .


Kiedy powidła będą już gotowe, nie zapomnij o ich właściwym oznakowaniu. Pomocne będą naklejki na słoiki, które będą mówić, co w danym słoiku się znajduje. Pomoże to szybko sięgać po przetwory, na które mamy ochotę.
Tego typu naklejki na słoiki można zrobić własnoręcznie, np. z ozdabianych kartek albo kupić gotowe, jakie wystarczy podpisać i przykleić na słoik.

Powidła, dżemy a także marmolady to doskonały sposób na utrzymanie aromatu wakacji na dłuższy czas. Choć ich wykonanie zajmuje mnóstwo czasu, własnoręcznie wykonane przetwory są lepsze aniżeli te kupione.

Tags: smak, problem, sposób