B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Instrumenty asekuracyjny, czekany. Wszystko do wspinaczki

Posted on 14/06/2018 9:15pm

Wspinaczka to trudny sport, lecz na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią przyniesie bardzo dużo zadowolenia. Na rynku osiągalnych jest dużo przeróżnych typów przyrządów asekuracyjnych. Dzięki tarciu pomiędzy tymi sprzętami a linką asekuracyjną, lub zakleszczeniu linki w przyrządzie jest możliwość bez większego wysiłku powstrzymać upadek wspinacza, albo osobiście zjechać na linie. Dokonując wyboru przyrządu należy się inspirować zakresem jego użyć a nie tylko wyłącznie kosztem i tym, czy nam się podoba.


wspinaczka
Author: sunriseOdyssey
Source: http://www.flickr.com
Poniektóre akcesoria współpracują tylko z linami o dokładnie wyznaczonych wielkościach. Po należytym połączeniu przyrządu z liną i karabinkiem powstaje skutecznie funkcjonujący układ asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to baza zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i zdobywania najwyższych szczytów - odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to znakomite rozstrzygnięcie w skałach i w czasie wspinaczki sportowej. Dla początkujących i ludzi poszukujących niezawodności dostępne są trochę bardziej powiększone, lecz przez to proste w obsłudze przyrządy.

Jednym z zasadniczych urządzeń wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie wielozadaniowe, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podpierania, do blokowania podczas ześlizgnięcia się, oraz do ochrony. Poza standardowymi, uniwersalnymi czekanami istnieją czekany (poznaj szczegóły) specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, które posiadają krótsze, wygięte stylisko, również głowicę pozbawioną łopatki - rodzaje czekanów.


wspinaczka na szczyt
Author: tsuru_g4
Source: http://www.flickr.com
Stylisko skonstruowane jest ze stali, czy też stopów aluminium, czasami z drzewa, może być pokryte po części, bądź całkiem kauczukiem, albo tworzywem sztucznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Z reguły ma u dołu ostrze do wbijania w śnieg, również pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica wykonana jest najczęściej ze stali węglowej, albo stopowej, rzadziej ze stopów aluminium czy też tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają ostrze a z drugiej łopatkę. Ponieważ ostrze psuje się najprędzej wprowadzono modułową budowę głowicy zapewniającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Tags: sport, akcesoria, wspinaczka, przyrządy, wędrówka, obuch