B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak powinno się ubierać na wycieczki w góry, jakie wyposażenie dodatkowe może się przy tym przydać

Posted on 09/01/2019 7:37am

Wędrówki po górach to jeden z bardzo popularnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Polska ma to szczęście, że w zasadzie cały teren południa to większe i mniejsze pasma górskie, wraz z wysokimi na ponad dwa tysiące metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem w każdej porze roku, i w zasadzie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, aby po nich wędrować. Jednak bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry w lecie, przy trzydziestostopniowych upałach, czy jednak w zimie, to w każdym przypadku właściwe wyposażenie będzie niezbędne.


wspinaczka górska
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
Czasami usłyszeć można o lekkomyślności a niekiedy i głupocie, kiedy ktoś wybiera się na Giewont w klapkach czy jesienią idzie bez ciepłego ubrania. Pogoda zwłaszcza w wysokich górach jest nieprzewidywalna, i dlatego też nawet na kilkugodzinną popołudniową wyprawę należy się należycie przygotować. A tym bardziej jest to konieczne, jeżeli ktoś wybiera się w góry zobacz buty do wspinaczki) w zimie, kiedy szlaki są oblodzone, czy też w wyższe, niebezpieczne partie - w takim przypadku poza standardowym wyposażeniem niezbędny jest odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim - najbardziej przydatny sprzęt wspinaczkowy.

Podstawą wędrówek po górach są porządne buty. Powinny one mieć solidną, nieślizgającą się podeszwę, a także z powodów bezpieczeństwa powinny zakrywać całą kostkę, przez co można będzie ograniczyć możliwość skręceń czy zwichnięć. Jeśli planuje się wycieczki na wiosnę czy jesienią to buty powinny być nieprzemakalne, wtedy zagwarantują należyty komfort na wypadek jakiejś ulewy albo burzy.


Należy także zadbać o odpowiednią odzież, musi być ona oddychająca i lekka, a równocześnie ciepła i nieprzemakalna. Wielu ludzi na wycieczki po górach zakłada najzwyklejsze kurtki sportowe, lecz nie zawsze jest to najlepszy pomysł - oferta kurtek sportowych. Jeśli tego typu kurtka nie będzie posiadać odpowiednich membran ochraniających przed wiatrem i deszczem, to może się jednak nie sprawdzić. Bez wątpienia także należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy oraz rękawiczkach, no i rzecz jasna wszystko co potrzebne należy zapakować do pojemnego, wygodnego plecaka.

Tags: góry, buty, wędrówki