B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak przygotować się do zajęć w szpitalach – odzież, badania, dokumentacja

Posted on 14/03/2019 7:38am

Każdego roku tysiące studentów kierunków medycznych i pokrewnych są zobowiązani do zaliczenia praktyk zawodowych w placówkach medycznych (szpitalach, ośrodkach zdrowia, zakładach opieki i innych). Niestety często uczelnie nie zapewniają rzetelnej informacji na temat tego jak być przygotowanym do tych zajęć, a warto posiadać przy sobie kilka istotnych rzeczy. Student czy też słuchacz szkoły przygotowującej do zawodu w obrębie usług medycznych do zaliczenia praktyk musi posiadać przede wszystkim właściwe dokumenty i odzież.


badanie laboratoryjne
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Jeśli chodzi o dokumenty to można je podzielić na te otrzymywane z uczelni (służące do rozliczenia się z alma mater po ukończeniu szkolenia oraz zostawienia w szpitalu), oraz załatwiane samodzielnie. Student zobowiązany jest do dostarczenia i przedstawienia skierowania na praktyki razem z umową lub porozumieniem wystawianym ze strony uczelni dla szpitala oraz do przedłożenia programu praktyk, na podstawie którego szpital wyznaczy zakres jego obowiązków. Administracja szpitala często wymaga także napisania podania do dyrektora w sprawie przyjęcia na praktyki, zaopatrzonego w pisemne zgody ordynatorów, w przypadku praktyk lekarskich, lub pielęgniarek koordynujących, w przypadku pozostałych praktyk.

Praktykant powinien także posiadać ubezpieczenie OC i NW (szkolenia lekarskie i pielęgniarskie). Należy zwrócić uwagę czy dane ubezpieczenia zapewnia uczelnia, czy też należy je wykupić we własnym zakresie.

Ten serwis internetowy, który zawiera dane na podnoszony temat, jest nieziemsko trzymający w napięciu, ale możesz zgłębić inne wiadomości na ten temat, klikając tutaj.

Poza tym trzeba posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych (w tym badanie na pasożyty), w większych miastach można znaleźć wiele miejsc w jakich można uzyskać taki dokument, w mniejszych miejscowościach należy na jego odbiór poczekać nawet kilka dni. Badanie na pasożyty Wrocław jest tu dobrym przykładem może równie dobrze przebiec bardzo szybko (opinie o badaniu krwi na pasożyty). Niemniej praktykanci powinni zatroszczyć się o posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych odpowiednio wcześniej (samo przygotowanie do badania na pasożyty zabiera trzy dni) i nie zapominać, że nie zostaną wpuszczeni na oddział bez takiego dokumentu. Badanie na pasożyty Wrocław, Warszawa czy Szczebrzeszyn jest po prostu nie do uniknięcia.


Datę praktyk lekarskich również warto ustalić odpowiednio wcześnie, pracownik odpowiedzialny za organizację praktyk nie musi brać pod uwagę urlopowych planów studentów, a tylko zapewnić odpowiednią liczbę praktykantów na oddziale, tak by nie utrudniać pracy personelowi - więcej info. Po otrzymaniu zgody szpitala na odbycie szkolenia praktykant powinien zapewnić sobie właściwą odzież (szpitale tylko od czasu do czasu zapewniają odzież ochronną we własnym zakresie): fartuch i buty zmienne (najlepiej w kolorze białym). Studenci powinni być także przygotowani na to, iż jeśli chcą odbywać praktyki w miejscu, które nie ma podpisanej umowy z ich uczelnią, będą musieli zapłacić za nie opłatę zgodną z cennikiem placówki (koszty mogą się różnić w zależności od wielkości ośrodka oraz stopnia referencyjności).

Nie zwlekaj oraz sprawdź w najświeższym wpisie (https://facetaria.pl/), w jaki sposób podchodzi do tego zagadnienia inny redaktor - ten post także jest bardzo interesujący.

Obowiązkowe praktyki to sposób na zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania danej placówki. Warto właściwie ją wybrać i być gotowym na różne ewentualności, a przede wszystkim zadawać pytania wszystkim i o wszystko.

Tags: szpital, skierowania, placówka medyczna, książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych