B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak uniknąć bólu stóp i kręgosłupa?

Posted on 07/07/2020 8:16am

Ludzki kręgosłup jest jednym z najważniejszych organów. Od jego stanu zależy wygląd i ewentualne nieprawidłowości postawy, a co z tym bezpośrednio związane – ogólny stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Z tego powodu istotne jest, by prowadzić odpowiedni styl życia, by myśleć o stanie kręgosłupa każdego dnia. Faktem jest, że objawy bólu kręgosłupa występują coraz częściej, a nasilają się w szczególności u seniorów. Może to prowadzić do trudności z chodzeniem, z zaśnięciem i z innymi czynnościami dnia codziennego.


Author: Unfurled
Analogicznie rzecz ma się ze stopami. Nieodpowiedni sposób stawiania kroków może powodować wystąpienie chorób kręgosłupa i wad postawy, jak również do bólu. Trzeba pamiętać jak dbać o stopy i słuchać rad specjalistów.

Bądź zdrową egoistką
Author: Future PR
Source: Future PR
Bardzo ważne dla kręgosłupa jest utrzymywanie odpowiedniej postawy. Swego rodzaju zmorą współczesnego świata jest tak zwane garbienie się, powodujące skrzywienia. W największym stopniu jednak zapomina się o zdrowej i odpowiedniej postawie podczas siedzenia. W dzisiejszych czasach wielka i ciągle wzrastająca ilość osób większość czasu spędza w pozycji siedzącej. Związane jest to najczęściej z wykonywaniem pracy biurowej, przed komputerem. Trzeba pamiętać o tym, by co jakiś czas wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, a przede wszystkim – by w w czasie wolnym zażywać ruchu, przykładowo w formie spacerów czy jazdy na rowerze, joggingu. Korzystnym pomysłem mogą się okazać masaże pleców, które mają działanie nie tylko kojące, ale i korzystne dla organizmu.

Równie istotne jest odpowiednie dbanie o stopy. Jak wspomniano wyżej, poprawny sposób chodzenia ma znaczny wpływ na ogólną postawę i stan kręgosłupa. Równie ważnym czynnikiem jest dobór butów. Niewygodne, za małe lub zbyt obszerne czy zbyt sztywne buty mogą powodować ból, a także trwały uraz. Analogicznie kwestia wygląda w przypadku nagminnego i codziennego chodzenia w butach na szpilkach. Powinno się od czasu do czasu pozwolić „odpocząć” stopom, nosząc płaskie obuwie, a w mieszkaniu poruszać się boso. Podobnie jak znaleźć można zestaw ćwiczeń przeciw bólom kręgosłupa, istnieją takie, które działają pozytywnie na stan i kondycję stóp.