B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

O jakich rzeczach należy pamiętać, jeśli się planuje pływać łodzią motorową czy żaglową.

Posted on 18/01/2018 9:57am

pływanie łodzią czy żaglówką to doskonały sposób na przyjemny wypoczynek. Zwłaszcza że w Polsce możliwości pod tym względem są naprawdę ogromne. Parę tysięcy dużych i małych jezior powodują, że nawet biorąc pod uwagę ilość jednostek pływających na wodzie ciasno wcale nie będzie.


polska ma również dostęp do Bałtyku, i to na długości kilkuset kilometrów. To zaś zachęca wszystkich miłośników większych wyzwań do wypróbowania swoich sił także na tym akwenie. Coraz częściej są również spotykane wyjazdy w południowe rejony Europy, przykładowo do Chorwacji czy Grecji. Można tam pożyczyć łódź motorową albo jacht i na kilkanaście dni wyruszyć w morze. Rzecz jasna pod warunkiem, że się będzie posiadać odpowiednie uprawnienia, jakie do sterowania pływającymi jednostkami są również potrzebne.


Alternatywą dla kosza może być torba piknikowa
Author: MSM Mońki
Source: MSM Mońki
praca - malowidło
Author: Richard Grandmorin
Source: http://www.flickr.com


Przepisy w poszczególnych krajach mogą się od siebie różnić, szczególnie jeżeli chodzi o wyposażenie łodzi motorowej czy żaglowej, dlatego też trzeba się z nimi dobrze zapoznać przez wyjazdem. Na przykład w Chorwacji w przypadku swoich łodzi niezbędne jest wykupienie odpowiedniego zezwolenia, jego nieposiadanie spowodować może sporą karę pieniężną. Na szczęście nasze patenty są honorowane na całym świecie, więc posiadając zrobiony kurs radiooperatora albo sternika można na nich pływać bez żadnych ograniczeń.


Warto pamiętać o ich zrobieniu odpowiednio wcześnie, jeśli się będzie planowało w czasie wakacji jakąś przygodę na wodzie. Zapewne bez patentu można by było pływać, jednak w przypadku ewentualnej kontroli mogłyby spotkać duże nieprzyjemności.

Tags: polska, kurs, pływanie, plan