B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Różne rodzaje aktywności sportowej - jak trenować nogi?

Posted on 29/09/2018 11:14am

Dzisiaj wszyscy wiedzą, że aktywność ruchowa jest niezbędna do utrzymania bezpiecznej dla zdrowia wagi i zgrabnej sylwetki. Każdy rodzaj aktywności sportowej ma swoich fanów. Szczególnie liczną grupę miłośników mają treningi prowadzone w klubach fitness i w siłowniach, które oferują bardzo różne rodzaje ćwiczeń. Jakie są ich rodzaje, jakie cieszą się największym zainteresowaniem?


Ćwiczenia na orbitreku
Author: JBLM MWR
Source: http://www.flickr.com
Wśród treningów proponowanych w klubach fitness czy w siłowniach znajdują się ćwiczenia izolowane - więcej na temat ćwiczeń izolowanych. Są to szczególne ćwiczenia, podczas wykonania których do pracy angażowana jest określona grupa mięśni. Pozostałe mięśnie mogą w tym czasie odpoczywać. Na ogół bowiem nie są one poddawane w tym czasie żadnym ćwiczeniom. Dla osoby wykonującej ćwiczenia oznacza to, że podczas ćwiczeń trzeba skoncentrować się tylko na określonej grupie mięśni bez ćwiczenia (zobacz www.rehafit.org/oferta/masaz/) innych. Wśród ćwiczeń uznawanych za izolowane wyróżnia się ćwiczenia przeznaczone specjalnie dla osób , które dopiero zaczynają treningi, jak również te dla osób naprawdę już doświadczonych. Osoby dopiero zaczynające powinny wykonywać ćwiczenia izolowane, używając specjalnych przyrządów, między innymi sztangielki oraz ławeczka prosta. Ćwiczenia izolowane prowadzone są nie tylko w klubach sportowych. Stosowane są także w rehabilitacji osób po wypadkach i urazach. Najpopularniejszym ćwiczeniem izolowanym są rozpiętki. Ćwiczenia izolowane są wykonywane głównie przez kulturystów, gdyż umożliwiają rozwój jednego wybranego mięśnia. Ćwiczenia izolowane to świetny sposób na rzeźbienie mięśni w sezonie letnim.


W klubach fitness, ale również na siłowniach pojawia się coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Przyciąga je przede wszystkim marzenie o pięknej, seksownej sylwetce. Wśród ćwiczeń, które proponowane są zwłaszcza kobietom znajdują się ćwiczenia, które umożliwiają osiągnąć ładny wygląd nóg. Trening nóg – również ten mający miejsce latem - składa się z serii kilku łatwych do wykonania ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w klubie, ale także w domu. Jak każdy rodzaj ćwiczeń, również ten trening powinien być poprzedzony rozgrzewką - więcej na stronie - sprawdź. Trening nóg zaliczany jest do ćwiczeń izolowanych. Powinno się więc pamiętać, że nie wolno się koncentrować jedynie na wykonywaniu ćwiczeń tylko i wyłącznie nóg, ale włączyć do planu treningowego również inne ćwiczenia. W trakcie ćwiczeń izolowanych ryzyko wystąpienia kontuzji jest bowiem znacznie większe niż w przypadku ćwiczeń, , które mają charakter złożony. Zaleca się więc zestawianie ćwiczeń o charakterze izolowanym z ćwiczeniami złożonymi. Odmian ćwiczeń izolowanych jest przynajmniej kilka. Są wśród nich nie tylko przytoczone ćwiczenia na nogi, ale także ćwiczenia na mięśnie brzucha, pośladki, plecy i wiele jeszcze innych. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu większej masy mięśniowej i dużej siły, powinniśmy wybrać ćwiczenia złożone, dołączając do nich określone ćwiczenia izolowane.

Tags: sport, nogi, treningi, ćwiczenia