B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Triathlon w upale, czyli letnie ćwiczenia

Posted on 05/02/2018 11:27am

Triathlon jest wyścigiem wytrzymałościowym, wymagającym dobrej kondycji fizycznej. Dlatego trzeba się do niego we właściwy sposób przygotować, aby móc skończyć go z satysfakcjonującym wynikiem. W czasie lata treningi są znacznie bardziej męczące, dlatego trzeba rozeznać się, w jaki sposób ćwiczyć, aby nasza kondycja nie spadła.

Zacznijmy od tego, iż trening przy większej temp. jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.

Jazda na rowerze w górach
Author: fixedandfrailing
Source: http://www.flickr.com
Nie oznacza to, że musimy kompletnie odpuścić sobie ćwiczenia, ale zaplanować je na bardziej pomyślną dla nas porę, to znaczy na godziny poranne albo wieczorne. Wtedy temp. na zewnątrz jest znacznie mniejsza, a tym samym korzystniejsza dla osób, które mają plan podjąć się aktywności fizycznej. Jeżeli z rana trudno jest ci podnieść się z łóżka bądź dojeżdżasz do pracy, dlatego i tak wcześnie się budzisz, ćwicz wieczorem. Później możesz już tylko iść pod prysznic oraz wypocząć, nie martwiąc się porannym zrywaniem. Jeżeli mimo wszystko musisz ćwiczyć w ciągu dnia, wybierz zacienione tereny, na przykład las. Powietrze w tym miejscu będzie zdecydowanie bardziej przyjemne, aniżeli w środku miasta. Po drugie za każdym razem niezbędne są nawadniające płyny. Najlepiej sprawdzi się woda, lecz można zakupić też izotoniki, a więc napoje dla sportowców, jakie odróżniają się szybką przyswajalnością elektrolitów i węglowodanów w nich się zawierających. Ważna jest też odzież, jaka powinna być przewiewna oraz oddychająca. Nie zapomnijmy o głowie, jaką również należy ochronić przed słońcem, wkładając czapkę z daszkiem. Gdy będziesz czuć mdłości, zawroty głowy czy dreszcze, to prawdopodobnie udar słoneczny. Musisz pójść do lekarza i dać sobie odpocząć, aby więcej nie zezwolić na taką sytuację. Warto jest ćwiczyć w towarzystwie drugiej osoby. Wtedy gdy poczujemy się gorzej bądź z innych przyczyn będzie nam potrzebna pomoc, zawsze będzie dla nas oparciem oraz nie zostaniemy sami w trudnej sytuacji.

czepki pływackie
Author: Meredith Bell
Source: http://www.flickr.com
Jeśli w związku z tym masz w planie zmierzyć się z dyscypliną, którą jest triathlon, trening latem przy wykorzystaniu niniejszych rad już nie będzie dla ciebie żadnym kłopotem. Nie zapominaj o zaleceniach, a odpowiednio przygotujesz się do wyścigu oraz nie narazisz się na udar słoneczny lub odwodnienie, które byłoby niebezpieczne dla twojego organizmu.

Tags: trening, ćwiczenia, Forma