B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Ustka - cudowny pomysł na wakacje 2014

Posted on 15/09/2020 12:52pm

Przepięknie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nieciężko o komfortowe noclegi. Ustka, bo o niej mowa to także atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także sprzyjający mikroklimat i fantastyczne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze zjeżdżali tutaj, aby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc równocześnie cudownym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez uzdolnionego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była nadzwyczaj bogata. Oferowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, lecz też kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania wiele innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać piękno głębin Bałtyku (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce na pewno zafascynuje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do dziś bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Ciekawym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku.

Masz zamiar poszerzyć swą wiedzę na podobny temat? Zachęcamy zatem do przejścia do kolejnej strony. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (http://www.leoapart.com/Strona/pomoc).

Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do magazynowania sprzętu ratunkowego. Należy także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych trzeba wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce bardzo dużo atrakcyjnych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, bowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej urokliwym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę.

Gdy uznasz, że omawiany w tym miejscu post jest godny uwagi, kliknij tutaj, a zobaczysz więcej sylwester w agroturystyce analogicznych materiałów.

W okolicach Ustki mieści się również inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz fantastycznie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba udać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Author: k.s.