B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Ustka - cudowny pomysł na wakacje 2014

Posted on 03/06/2021 8:38am

Przepięknie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nieciężko o komfortowe noclegi. Ustka, bo o niej mowa to także atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także sprzyjający mikroklimat i fantastyczne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze zjeżdżali tutaj, aby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc równocześnie cudownym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez uzdolnionego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była nadzwyczaj bogata. Oferowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, lecz też kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania wiele innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać piękno głębin Bałtyku (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce na pewno zafascynuje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do dziś bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Ciekawym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do magazynowania sprzętu ratunkowego. Należy także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych trzeba wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.W Ustce ma miejsce bardzo dużo atrakcyjnych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, bowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej urokliwym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę.

Gdy uznasz, że omawiany w tym miejscu post jest godny uwagi, kliknij tutaj, a zobaczysz więcej sylwester w agroturystyce analogicznych materiałów.

W okolicach Ustki mieści się również inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz fantastycznie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba udać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Author: k.s.