B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Wakacje w stolicy Tatr- czy aby naprawdę warto?

Posted on 29/10/2021 7:31am

Tatry to najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Karpat, który z kolei jest jednym z największych pasm w Europie. Duży poziom deniwelacji terenu, wspaniałe widoki, miejscowa ludność i kultura, czyste i świeże powietrze oraz bogata flora i różnoraka fauna, a więc obcowanie z naturalnym środowiskiem. Po polskiej stronie Tatr, u stóp tych majestatycznych gór, leży miejscowość o nazwie Zakopane. Początki Zakopanego datuje się na szesnasty wiek, kiedy to powstała jako osada pasterska. Największy rozkwit Zakopanego datuje się na dwudziesty wiek. W latach 1910-1930 osiedliło się w to miejsce o dziesięć tysięcy więcej mieszkańców, a w latach 1931-1989 pojawiło się jedenaście tysięcy nowych mieszkańców.
Zakopane - góry
Author: Pawel Pacholec
Source: http://www.flickr.com
Miejscowość tą śmiało należy uznać za miasto, które wielu Polaków kojarzy z określeniem „stolica Tatr”. W mieście, o którym mowa organizowane były liczne mistrzostwa sportowe powiązane ze sportami zimowymi, do których należały mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym oraz zawody mistrzostw Europy w biathlonie. Każdego roku przeprowadzane są tu zawody pucharu świata w skokach narciarskich, a odbywają się na Wielkiej Krokwi – najbardziej znanej skoczni narciarskiej w Polsce (razem ze skocznią imienia Adama Małysza, najsłynniejszego polskiego skoczka w historii.

Zakopane zimą
Author: Greger Ravik
Source: http://www.flickr.com
Wakacje w Zakopanym i latem, i zimą mogą dostarczyć bardzo dużą ilość radosnych i niezatartych doznań . Można tam spróbować typowych góralskich potraw, a między innymi ziemniaki z kapustą lub też typowy przysmak dla miejscowej ludności – kozie sery. Najczęściej wybieranym mięsem jest oczywiście baranina. Poza czynnikiem kulinarnym, warto jest przyjechać na urlop w górach ze względu na fantastyczne widoki, czyściuchne powietrze oraz niekończące się szlaki turystyczne które prowadzą przez góry zobacz sprzęt ratowniczy) i doliny. Interesującym miejscem są również Karkonosze: sprawdź apartamenty w KarkonoszachBędąc w Zakopanym, nie jest dobrze aby pozwolić sobie na odrzucenie wycieczki na Morskie Oko, a więc największe i na pewno najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, otoczone zewsząd wysokimi masywami górskimi. Jezioro to znajduje się na terytorium Tatrzańskiego Parku Narodowego, będącego jednym z 23 parków narodowych w Polsce.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeśli tak, to czytaj tu (https://prozoo.pl/sklep/psy/przysmaki-dla-psa/) o zbliżonej tematyce na nowej witrynie - znajdziesz ją w linku poniżej.

Na zwiedzenie tego miejsca warto poświęcić nawet parę dni i wydać każdą złotówkę na wykwalifikowanego przewodnika.

Tags: stolica Tatr